Víkendový úklid v okolí vodní nádrže Slezská Harta

Každoroční úklid Slezské Harty, která je nejen rájem pro sportovní rybáře, ale také zdrojem pitné vody pro náš region, proběhne po covidové odmlce v poslední dubnovou sobotu. Slezská Harta je oblíbeným místem výletníků, ti po sobě často nechají nepořádek. Náklady na odvoz a zpracování obrovského množství různého odpadu na sebe vzala specializovaná společnost SMOLO CZ.

Harta je pro každého rybáře srdeční záležitostí. Břehová linie vodního díla je velmi dlouhá, má asi 50 kilometrů. Rybáři zde uklízí od roku 2000 a každoročně zde sesbíráme několik tun smetí. Vždy jsme měli problém zajistit prostředky na svoz a likvidaci sesbíraných odpadů. Letos nám vyšla vstříc odpadová firma SMOLO CZ, která mimo jiné provozuje v Horním Benešově skládku.  Zaplatí pytle, odvoz i likvidaci odpadu, proto můžeme sezvat více účastníků s technikou a vyčistit více lokalit,“ říká Libor Kocinec z Územního výboru Českého rybářského svazu v Ostravě. Povodí Odry dalo k dispozici člun, který sveze pytle z nepřístupných míst na jedno, kde se naloží do kontejneru. Českému rybářskému svazu se letos také podařilo zajistit podporu starostů okolních obcí. Letošní akce bude podle Kocince mimořádná i díky počtu zapojených obcí a organizací.

Slezská Harta je poslední velkou přehradou vybudovanou v České republice. Je dlouhá sedmnáct kilometrů, zatopená plocha má rozlohu 900 hektarů. Je zdrojem vody pro vodárenskou nádrž Kružberk, který je důležitým vodním zdrojem Moravskoslezského kraje.