Třinečtí a Těšínští darovali letos celkem 289 kol!

Projekt chrání životní prostředí, dává práci a usnadňuje cestu za vzděláním

Při organizaci sbírky Kola pro Afriku odpadářská společnost SMOLO CZ spolupracovala v Třinci podruhé a v Českém Těšíně poprvé. Zapůjčili jsme zdarma kryté kontejnery a do Ostravy-Koblova odvezli tři plně naložená nákladní auta.

Jako odpadová společnost, která klade důraz na cirkulární ekonomiku, třídění a životní prostředí, realizujeme řadu sociálních projektů a rádi tuto sbírku kol podporujeme již podruhé. Zapůjčili jsme zdarma kontejnery a zajišťujeme dopravu v rámci Moravskoslezského kraje. Díky společnému úsilí – spojení soukromého sektoru, samospráv a neziskových organizací – můžeme prodloužit život velamoskám, eskám, favoritkám, bmxům, olpranům … a zjednodušit život lidem v jedné z nejchudších zemí světa,“ uvedl Lukáš Bojko, jednatel odpadářské skupiny SMOLO, která je ve svém oboru jedničkou v Moravskoslezském kraji. 

Podle ředitelky Charity Třinec Moniky Byrtusové lidé z Třinecka vozili nebo nosili veškeré typy bicyklů. Hodně staré, novější, dětské, dámské i pánské, horáky i silniční. Darovali také malá kola pro předškoláky, dětské sedačky na kola nebo helmy. Tyto dary Charita použije pro potřebné maminky v Třinci.

Kateřina Krainová ze společnosti Kola pro Afriku uvedla, že na darovaných kolech začnou hned pracovat bývalí vězni nebo znevýhodnění zaměstnanci, kterým společnost dává práci a pomáhá získávat nové dovednosti. „Všechna darovaná kola postupně rozeberou, vyčistí, opraví, kompletují je a lakují. Kola určena pro africké školy se opět rozloží do přepravních boxů, aby zabraly co nejméně místa. Bicykly, která se do těžkého terénu nehodí, třeba silniční, prodáváme po opravách a kompletaci v Česku. Výtěžek pomáhá celý projekt financovat. Takže nic, kromě starých plášťů, nekončí na skládce,“ zdůrazňuje Krainová.

Děkujeme všem lidem, kteří mají chuť se s námi zapojit do dobré věci. Sbírka zachrání stará kola před skládkou a prodlouží výrobkům život, současně šetří suroviny. Dále dá práci znevýhodněným pracovníkům při kompletaci a opravách darovaných kol a koneckonců umožní dětem v Gambii cestu do desítky kilometrů vzdálených škol.