Poděkuj horám. Na Třinecku se uklízel Javorový a jeho okolí

Na svátek 28. září proběhl již 6. ročník úklidové akce Poděkuj horám. Na 13 sběrných místech uklízelo přes 2500 dobrovolníků. Celkem se během jednoho dopoledne podařilo nashromáždit více než 3 tisíce pytlů v 15 velkoobjemových kontejnerech a dalších nádobách na separované suroviny. Odpady ze stanoviště Javorový již pátý rok sváželo SMOLO.

Na Třinecku se do akce zapojilo asi 60 lidí nebo skupin.  Nad úklidem Javorového přijala záštitu primátorka města Třince Věra Palkovská. Náklady na přistavení kontejnerů, odvoz a zpracování odpadů z okolí turisticky oblíbeného vrchu pokryly společně město Třinec a odpadová společnost SMOLO CZ. Do akce se zapojili také někteří zaměstnanci této společnosti.

„Sběrem, svozem a zpracováním odpadů se nejen živíme, rovněž se zapojujeme do různých místních aktivit a to nejen jako sponzoři, ale také jako dobrovolníci," uvedla za společnost SMOLO CZ manažerka Ivana Kubacká.

Uklízející dostali rukavice, pytle a malou odměnu od organizátorů. Letos byla úklidová akce cílena také na děti, pro které byl na stanovištích připraven edukačně – zážitkový program. Ve stáncích Tonda Obal a Třídíme v přírodě se mohli hravou formou seznámit s tématikou odpadu. Organizátoři věří, že osvěta je nutná právě u těch nejmenších, kteří si vztah k přírodě teprve pěstují.

Dobrovolníci nacházeli v lese různé věci. Mezi nejčastější patřily plasty, láhve, plechovky, vlhčené ubrousky, ale také rozbité půllitry, kelímky, stavební odpad. Našel se také gril, ručníky a oblečení nebo mrtvá kočka. Všechen vysbíraný odpad se svezl na skládky a k dotřídění.

Každoročně dobrovolníci v lesích nacházejí předměty, nad kterými zůstává rozum stát. Letos mezi nejkurióznější nálezy na beskydských stráních patřil například obrovský koberec, plážové nafukovací lehátko nebo kompletní záchodová výbava. Nálezci těchto „pokladů“ byli díky partnerům odměněni novým telefonem a poukazem na ubytování na horách.