Na jarní úklid odpadových stanovišť navazuje letní cyklus

V Třinci budou opět probíhat kompletní úklidy prostranství pod nádobami na separovaný odpad. Popeláři žádají občany, aby odstavenými auty neblokovali přístup ke kontejnerům.

Naší zaměstnanci zvedají hydraulickou rukou velké nádoby na separovaný odpad a přemisťují ručně i kontejnery na kolečkách, aby i pod nimi mohli důkladně vše zamést. Kromě drobného smetí odvážejí kusy nábytku, sportovní náčiní, kočárky, především pak kartonové krabice a další věci, které na zem k popelnicím nepatří,“ uvádí vedoucí komunálních služeb společnosti SMOLO CZ Tomáš Ondraszek s tím, že během jednoho úklidového dne popeláři smetou a odvezou zhruba půl tuny nepořádku.

V nejbližší sobotu 26.6. proběhne očista na sídlišti Terasa (Malá Lidická, Ulice Horní), dále v části Kamionka (Hutnická, Požárnická, točna, rezidence, Výstavní) a částečně v Lyžbicích. O dalších sobotách bude úklid v Lyžbicích a následně Za Tratí pokračovat.

 „Popelářská vozidla nejsou vybavena pro úklid prostranství a svozová firma je povinna uklidit odpad, který se vysype při manipulací s nádobami. Lidé však nechají odpadky, které jim vypadnou cestou k popelnici, nepotřebné věci odkládají přímo na chodník nebo k nádobám, i když nejsou plné,“ doplňuje Ondraszek s tím, že ne vždy je možné prostranství uklidit, protože na sídlištích jsou stanoviště často blokována odstavenými auty, někdy těžká technika mezi vozidly zaparkovanými po obou stranách komunikace vůbec neprojede.

Stále platí, že v ulicích lidé pohazují nejvíce prázdné kartonové obaly ze zásilkových obchodů nebo z výrobků. Lidem se je nechce rozložit a vložit do modrého kontejneru. Přitom pokud lepenka a papír zmoknou, tak už se nedají recyklovat a musí se ručně posbírat do komunálního odpadu.

Jen na území Třince jsou stovky stanovišť, většinou vybavené třemi nádobami na separovaný a černými na směsný komunální odpad. Na některých stanovištích jsou i kontejnery na bioodpad, ale také na jedlé tuky, vyřazené elektro nebo oblečení.

V Třinci společnost SMOLO CZ pravidelně sváží a dále zpracovává obsah více než 650 tzv. zvonů na separovaný odpad, 410 tzv. „bobrů“ na směsný komunální odpad, dále téměř 700 kusů padesátilitrových košů, přes 4 500 menších popelnic u rodinných domků.

Jak dlouho pořádek v centru na stanovištích vydrží, bude záležet i na občanech.