Za osm dní se vybralo přes 40 kol, sbírka pokračuje

 

Devátým dnem běží v Třinci třetí ročník charitativní sbírky Kola pro Afriku. Přepravní kontejner, který skupina Smolo pro tyto účely zapůjčila, se v areálu Charity již z části naplnil. Bicykly přivážejí lidé z Nýdku, Smilovic, Vendryně, Českého Těšína, dokonce i z Dolních Domaslavic, ale nejvíce akci podporují Třinečáci.

Děkujeme všem dárcům, kteří neustále volají a přivážejí nám svá nepotřebná kola. Za prvních osm dní sbírky jsme získali přes 40 kol pro dospělé i děti. Některá jsou ve velmi dobrém stavu, na některých bude třeba naopak hodně zapracovat a zprovoznit je. Máme dobrovolníka pana Kupčáka, který nám pomáhá při každé dobrovolnické akci. Tentokrát přiváží nepotřebná kola od svých známých. Takto nám dodal deset kusů,“ říká ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová s tím, že v roce 2019 se takto v Třinci vybralo 195 kol, v roce 2018 to bylo 117 kol.

Akci podporují i další dobrovolníci nebo soukromé firmy. „Jako odpadová skupina klademe důraz na společenskou odpovědnost a ekologii, máme četné projekty pro dobrou věc. Tento projekt podporujeme od samého začátku Díky našemu společnému úsilí můžeme prodloužit život velamoskám, eskám, favoritkám, bmxům, oplpranům …,“ uvedl Josef Sodzawiczný ze Smolo Třinec.

Do charitativní akce se letos zapojila také Charita Český Těšín. „Byli jsme osloveni občany Českého Těšína, zda mohou svá kola darovat, ale nemají je jak dopravit. Díky Charitě Český Těšín jsme mohli jejich bicykly nechat dovézt k nám. Volají nám také občané z Jablunkova, ale protože tam zajišťuje sběr kol Charita Jablunkov vždy v podzimních měsících, odkazujeme je tam. Spolupracujeme a vycházíme si vstříc a společně pomáháme dobré věci,“ uzavírá Byrtusová.

Bicykl je na černém kontinentu stále pro mnohé jedinou možností, jak se dostat do práce nebo do kilometry vzdálené školy. Škola to je vzdělání, svoboda finanční i lidská, vyhlídka na lepší život. Gambie, kam kola z Česka po kompletaci a opravě putují, je zaostalý zemědělský stát, nejmenší rozlohou na africkém kontinentu. Jde o úzkou nížinu, kde nejvyšší „hora“ má 53 metrů.

Sběr kol probíhá v termínu 11. – 28.5.2020. Kola lze přivážet na Charitu Třinec, ulice Lidická 1272 (za hotelem Steelhouse), kontakt pan Josef Kubaczka, tel. 558 993 587, v Řece u paní Věry Kubíčkové (třetí dům nad obchodem), kontakt tel. 737 482 887, ve Stříteži u prodejny MIKS, kontakt paní Halina Zawadzká, tel. 774 590 166.