Pomáháme prodloužit život starým bicyklům

kola pro Afriku-logoJiž potřetí můžete darovat dětem i dospělým stará, již nepotřebná kola v rámci programu Kola pro Afriku. Akci od 11. do 28. května pořádá Charita Třinec a skupina Smolo na bicykly zdarma zapůjčí přepravní kontejner, do kterého budou moci lidé v areálu Charity kola vkládat.

Díky našemu společnému úsilí – spojením soukromých firem a Charity – můžeme prodloužit život velamoskám, eskám, favoritkám, bmxům, oplpranům … a zjednodušit život lidem v jedné z nejchudších oblastí světa,“ uvedl Josef Sodzawiczný ze skupiny Smolo, která je ve svém oboru jedničkou v Moravskoslezském kraji.

Bicykl je na černém kontinentu stále pro mnohé jedinou možností, jak se dostat do práce nebo do kilometry vzdálené školy. Škola to je vzdělání, svoboda finanční i lidská, vyhlídka na lepší život. Gambie, kam kola z Česka po kompletaci a opravě putují, je zaostalý zemědělský stát, nejmenší rozlohou na africkém kontinentu. Jde o úzkou nížinu,  kde nejvyšší „hora“ má 53 metrů.

Jako odpadová skupina klademe důraz na společenskou odpovědnost a ekologii, máme četné projekty pro dobrou věc. Tento projekt podporujeme od samého začátku,“ doplnil Josef Sodzawiczný.

Více ve zprávě Charity Třinec.

 

CHARITA TŘINEC POŘÁDÁ SBĚR KOL

PRO CHARITATIVNÍ PROJEKT „KOLA PRO AFRIKU“

 

Starší kola, která Vám překážejí v garáži, udělají obrovskou radost lidem a hlavně dětem v Africe. Díky charitativním projektům v posledních letech přibývá dětí, které se ke vzdělávání dostávají na kole. Kolo znamená v Africe cestu ke vzdělání, vzdělání představuje cestu ke svobodě, ke svobodě rozhodování o svém životě, o svém zítřku. Díky projektu „Kola pro Afriku“ mají odložené české bicykly dvě duše  –  když jedna bicyklová duše v České republice doslouží, druhá bicyklová duše najde ještě uplatnění u gambijských školáků v Africe.

V měsíci květnu 2020 bude probíhat v Charitě Třinec sběr jízdních kol. Charita Třinec je zapojena do projektu „Kola pro Afriku“ – www.kolaproafriku.cz  a je jedním ze sběrných míst. Sběr kol bude probíhat za podpory odpadové skupiny SMOLO, která bezplatně zapůjčila kontejner na sběr kol, také za podpory firmy Quadtrans CZ s.r.o. – pan Jachnicki, která kamionem odveze kola do Ostravy Koblova, kde budou kola opravena a připravena na cestu do Afriky. V roce 2019 jsme takto vybrali 195 kol, v roce 2018 to bylo 117 kol.

Sběr kol bude probíhat v termínu 11.5 – 28.5.2020. Kola lze přivážet na Charitu Třinec, ulice Lidická 1272 (za hotelem Steelhouse), kontakt pan Josef Kubaczka, tel. 558 993 587, v Řece u paní Věry Kubíčkové (třetí dům nad obchodem), kontakt tel. 737 482 887, ve Stříteži u prodejny MIKS, kontakt paní Halina Zawadzká, tel. 774 590 166.

Bližší informace můžete najít na stránkách www.charitatrinec.cz, na FC stránkách Charity Třinec.

Děkujeme všem dárcům, dobrovolníkům a podporovatelům.

Za Charitu Třinec, Monika Byrtusová